Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟ Ειδικό βραβείο της Επιτροπής: Ψηφιακό πιστοποιητικό + 1 χαρτόδετο βιβλίο «Manzil» έχει συνταχθεί και χρηματοδοτείται από Kaushal Hingu + 1 ebook από Tej Raval http://www.eshansharma.in/2017/10/results-writers-destination-story.html






ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟ Ειδικό βραβείο της Επιτροπής: Ψηφιακό πιστοποιητικό + 1 χαρτόδετο βιβλίο «Manzil» έχει συνταχθεί και χρηματοδοτείται από Kaushal Hingu + 1 ebook από Tej Raval

http://www.eshansharma.in/2017/10/results-writers-destination-story.html
http://www.eshansharma.in/…/results-writers-destination-sto…
Μόλις εμαθα για το βραβειο μου σε ένα νέο διηγημα μου Ευχαριστω πολύ είναι τιμη μου
1st Prize: Ms.Nikita Gupta
2nd Prize: Ms. Mehak Tiwari
3rd Prize: Mas.Chandrapal Khasiya
Special Jury Award: Dr.Eftichia Kapardeli


Δευτέρα, 11 Δεκεμβρίου 2017

Θα ηθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως την κ.Αρετη Γκιωνάκη και τον κ.Νικο Δεληγιάννη για την τιμή να συμμετάσχω σε όλα τα πνευματικά εντυπα Ευχαριστω και για την πρόσκληση Ειμαι ευγνώμων Επίσης και το περιοδικό (ίαμβος)iamvosart-Ιδμων για την πρόσκληση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πραγματικά δεν εχω λόγια να εκφραστώ

Θα ηθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως την κ.Αρετη Γκιωνάκη και τον κ.Νικο Δεληγιάννη για την τιμή να συμμετάσχω σε όλα τα πνευματικά εντυπα
Ευχαριστω και για την πρόσκληση Ειμαι ευγνώμων
Επίσης και το περιοδικό
(ίαμβος)iamvosart-Ιδμων για την πρόσκληση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πραγματικά δεν εχω λόγια να εκφραστώ
ΠΝΟΕΣ ΛΟΓΟΥ &ΤΕΧΝΗΣ
7:33 π.μ. (Πριν από 8 ώρες)
προς κρυφή κοιν.: Εμένα
Καλημέρα
θέλουμε να σας ενημερώσουμε πως έχετε συμμετοχή σε κάποιo/α από τα έντυπα
(Ανθολογίες {ποίησης και διηγήματος} - Ανθολογία Χριστουγέννων, στο Κρυφό σημειωματάριο των ποιητών, στο Ημερολόγιο 2018, στο περιοδικό Πνοές λόγου & τέχνης και στο περιοδικό iamvosart) και την Παρασκευή στις 7 το απόγευμα στο Πολιτιστικό Κέντρο Πετρούπολης θα γίνει η παρουσίασή τους. Θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά, να διαβάσετε και κάτι από τις συμμετοχές σας.
Σας επισυνάπτουμε την πρόσκληση. Με εκτίμηση
ΠΝΟΕΣ
τηλ: επικοινωνίας: 6932807399 και 6940786511
--
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ / ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
"ΠΝΟΕΣ ΛΟΓΟΥ & ΤΕΧΝΗΣ"

Θερμα ευχαριστω την λογοτέχνιδα Swapna Beheraa που φωτογράφησε το μεταφρασμενο ποιημα μου στα Ελληνικά Η "ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ" του ποιητη Raj Babu Gandham στην Παγκοσμια Ανθολογία AMARAVATI POETIC PRISM 2017

Θερμα ευχαριστω την λογοτέχνιδα Swapna Beheraa που φωτογράφησε το μεταφρασμενο ποιημα μου στα Ελληνικά Η "ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ" του ποιητη Raj Babu Gandham στην Παγκοσμια Ανθολογία AMARAVATI POETIC PRISM 2017
Δεν εχω λόγια να εκφράσω τις ευχαριστίες μου
warm thanks to Swapna Beheraa, a writer who photographed my translated poem in Greek The "WITHOUT REMOVE" of poet Raj Babu Gandham
I have no words to express my gratitude








Σήμερα πήραμε από το θεωρητικο μέρος του voucher το πιστοποιητικό στον τομέα του Εμπορίου και συγκεκριμένα στην λιανική πώληση


Σήμερα πήραμε από το θεωρητικο μέρος του voucher το πιστοποιητικό στον τομέα του Εμπορίου και συγκεκριμένα στην λιανική πώληση Εγω δεν ειχα βάλει ΠΩΛΗΣΗ αν και εχω γνώσεις δεν με αφορα .....αλλα τα καταφέραμε τέλεια
Το δευτερο μέρος είναι οι επιχειρήσεις που τελειωνουν τον Απρίλιο
Οσο για τα χρήματα του προγράμματος  άγνωστο 

Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017

ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ the Best Poet - Writer of the World, 2017“ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


https://www.facebook.com/Temirqazyq-the-Best-Poet-Writer-of-the-World-2017-270373180154682/?hc_ref=ARRt8IAg7D2VcoDwgmN9H1TNVMBiz7hfWx5iSnkAHzJgaOA_dEyQUylp_mTbqL20Pns&fref=nf&pnref=story















ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ the Best Poet - Writer of the World, 2017“
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
https://www.facebook.com/permalink.php…
Temirqazyq - the Best Poet - Writer of the World, 2017“
THIS IS A LIST OF ALL OUR PARTICIPANTS! PLEASE LOOK CAREFULLY!
I HERE WRITE YOUR FULL NAMES AND COUNTRY! SOME PARTICIPANTS HAVE NOT writered COUNTRY. PLEASE, LOOK AND AS CORRECT, IF THAT THAT IS NOT SO WRITEN ME!
WE CONGRATULATE ALL PARTICIPANTS OF OUR INTERNATIONAL CONTEST! FROM THIS MOMENT, YOU ALL, ALL ARE MEMBERS OF WNWU! CERTIFICATES ABOUT MEMBERSHIP WILL SEND TO EACH OF YOU OFICIALLE BUT IN THE CURRENT OF 2 MONTH.
DEAR POETS AND WRITERS OF THE WORLD!
I WISH YOU FOR THE VICTORY!!!
1. Aabha Vatsa... Faridabad, India
2. Alaa Sameh Abd Alhameed...Egypt
3. Alicia Minjarez Ramírez, Mexico
4. Arianita Anita Hoxha, Albania
5. Anwer Ghani, Iraq
6. Ashok Kumar, India
7. Aziza Dahdouh, Algeria
8. Biswarup Sinha Roy, India
9. Dr Deepa Chandran Ram, Australia
10. Dimitris P. Kraniotis, Larissa, Greece
11. Dr. Ashok T Chakravarthy, India
12. Dr. Kapardeli Eftichia Patras, Greece
13. Dr. LSr Prasad, India
14. Dr. Mohamed Naceur Belhadj Khlifa, Tunisia
15. dr. Neelam Sahu, India
16. Dr.Ezhil Vendhan, Chennai –India
17. Dr.Neelam Malik, Italy and Brazil???
18. Dr Nikhat Bano, New Delhi, India
19. Ernesto P. Santiago Athens, Greece
20. Fadihla Masai, Tunisia
21. Fakhira Batool, Naqvi, Pakistan
22. Hassan Almadhi, Irak
23. Irannii Saikia Assam Assam, India
24. Irtika Kazi Pune, India
25. Jagari Mukherjee City of Joy, Kolkata India
26. Jeton Kelmendi, Belgia
27. Jyotirmaya Thakur, India, UK London
28. Kesdab Sigdel, Bardiya, Nepal
29. Lily Swarn, India
30. Ljubomir Mihajlovski, Veles, Macedonia
31. M.A. Rathore, India were you bio?
32. Malakshmi Borthakur, India
33. Membis Godwin Chukwukamma, Nigeria
34. Michela Zanarella, in Rome
35. Tanni Bose, Kolkata, India
36. Ayub Khawar (Muhammad Ayub Khan), Pakistan
37. Muhammad Azram, Pakistan
38. Narin Yükler, Viranşehir, Şanlıurfa, Turkey
39. Nayanika Dey, Durgapur, West Bengal, India
40. Olvens Louissaint, Gonave island,in Haiti
41. Orbindu Ganga, India
42. Philo Malize King, Enugu, Anambra, Nigeria
43. Purnima Singh, Jharkhand in India
44. Regnard Bishoza, Tanzania
45. Sandra Ssarmiento, Guatemala
46. Saurabh Pant, Uttarakhand, India
47. Srividya Akella, India
48. Sudha Dixit, India
49. Sujata Banerjee Bhattacharyya, Kolkata India
50. Sunita Paul, India
51. Syedah Maryam Shah Iqbal, Pakistan
52. Tahera Mannan, Nagpur
53. Tatjana Debeljački, Užice, Serbia
54. Teresinka Pereira: Brazilian-American?
55. Türkan Ergör, İzmir, Turkey
56. Tyran Prizren Spahiu, Kosovo
57. Ugwu Leonard Elvis, Enugu, Nigeria

Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2017

Θερμά ευχαριστώ την καλλιτεχνική Ενωση Ulysses που μου απέστειλε την πιστοποιηση σχετικά με τον δευτερο λογοτεχνικό διαγωνισμο https://www.facebook.com/Ulysses.Artistic.Merits/


Θερμά ευχαριστώ την καλλιτεχνική Ενωση Ulysses που μου απέστειλε την πιστοποιηση σχετικά με τον δευτερο λογοτεχνικό διαγωνισμο

https://www.facebook.com/Ulysses.Artistic.Merits/




Χρωματιστά εύθραστα κομμάτια μικρές ζωές .... Βυθίζομαι στον Ανεμο μετέωρη Ελευθερώνω το σώμα στο ξεχείλισμα των αστερόφυλλων ταξιδεύω μονάχη!!!!!!!!!









Χρωματιστά εύθραστα κομμάτια
μικρές ζωές ....
Βυθίζομαι στον Ανεμο μετέωρη
Ελευθερώνω το σώμα
στο ξεχείλισμα των αστερόφυλλων
ταξιδεύω μονάχη!!!!!!!!!

-Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ Κ.ΚΟΥΜΠΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ε-ΜΑΙΛ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 33 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017 ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ




 
SMALL POTENTIAL COLLECTION
First Prize: Eftichia Kapardeli "Triumphal dawn"
RELIGIOUS PRAYER

...
First Prize: Eftichia Kapardeli "Monastery"
THE COFFEE OF IDEAS
INTERNATIONAL CULTURAL ORGANIZATION FOR THE
CREATION OF SPIRIT AND ART
RESULTS OF THE 33TH COMPETITION
WORD AND ART "SIKELIANA 2017"
 



https://www.facebook.com/ToKafeneioTwnIdewn/?fref=nf


Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ Κ.ΚΟΥΜΠΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ε-ΜΑΙΛ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 33 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017 ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ

Α Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Θριαμβικές αυγές»
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Μονή»
ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ
ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ «ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017»

Ένας ακόμη διαγωνισμός «Σικελιανών», ολοκλήρωσε την πορεία του με την απονομή Βραβείων σε όσους οι Επιτροπές κριτών έφεραν νικητές και οι οποίοι αναφέρονται στον Κατάλογο, ο οποίος ακολουθεί. Παρακαλούμε για την παραγγελία των Βραβείων σας μέχρι και το τέλος Ιανουαρίου 2018. Τα Βραβεία θα σας αποσταλούν μέχρι και τις 20 Φεβρουαρίου.
Σημειώνεται ότι, προκειμένου να αντιμετωπισθούν τα έξοδα του Διαγωνισμού, οι επιτυχόντες θα επιβαρυνθούν με το ποσόν 15 ευρώ ανά Βραβείο (Έξοδα Γραμματείας, Επιτροπών Κρίσης, αναλωσίμων, εκπόνησης Βραβείων, ταχυδρομικών, κ.ά.) τα οποία θα πρέπει να αποστέλλουν μόνο με Ταχυδρομική Επιταγή στην διεύθυνση «Το Καφενείο των Ιδεών», Τήνου 26, - 18900 Σαλαμίνα» Μην ξεχνάτε να μας αναγράφετε ονοματεπώνυμο, σωστή ταχυδρομική διεύθυνση και ταχυδρομικό κώδικα. Η παραλαβή των Βραβείων δεν είναι υποχρεωτική και από όσα βραβεία τυχόν κερδίζετε, μπορείτε να παραγγείλετε όσα εσείς θέλετε.
Ο 34ος Διαγωνισμός «Σικελιανά 2018» ξεκινάει από σήμερα με τους ίδιους πάντα όρους και συμμετοχές θα γίνονται δεκτές μέχρι 15 Αυγούστου 2018, ενώ για την υποβολή Βιβλίων, μέχρι 30 Αυγούστου 2018 για βιβλία, τα οποία έχουν εκδοθεί από 15 Αυγούστου 2016 έως 15 Αυγούστου 2018. Μπορείτε να λαμβάνετε μέρος σε όσες κατηγορίες επιθυμείτε.
Πληρέστερες Ανακοινώσεις για τον Διαγωνισμό ακολουθούν κάτω από τον κατάλογο αποτελεσμάτων.

Η Οργανωτική Επιτροπή

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΩΝ 2017

ΑΝΕΚΔΟΤΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Γιώργος Τερζής «Γυμνάσματα ΙΙ»
Γ΄ Βραβείο: Ελένη Κόρτεση «Και λοιπόν;»

ΛΥΡΙΚΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Απόλυτα εσύ κι εγώ»
Β΄ Βραβείο: Καλλιόπη Συγγρού «Λάθος Εποχής»
Α΄ Έπαινος: Γιαννούλα Δήμου «Γειά σου…»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Χαϊ - Κου
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Λευκότης»
Β΄ Βραβείο: Κώστας Ρέβας «Της Άνοιξης»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Χάϊ – Κου
Α΄Βραβείο: Νίκος Κίκου «Χωρίς ειρμό»
Β΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Αψίδα»
Β΄ Έπαινος: Μαρία Χριστοδούλου «Μικρά-μικρά»

ΠΟΙΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας « Χέρι ανθρωπιάς»
Α΄ Έπαινος: Αλίκη Γερασίμου «Με αιδώ»

ΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
Α΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Άδικη καταδίκη»
Β΄ Βραβείο: Μαρία Νεφέλη – Μαρκοπουλιώτου «Ίσως λίγο από σύννεφο»
Α΄ Έπαινος: Ειρήνη Ντάνου «Ποιοί;»
Β’ Έπαινος: Ελένη Κόρτεση «Μήπως έτσι;»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ
Α΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Γνώση εκ των έσω»
Β΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Το φλέγον ερώτημα»
Α΄ Έπαινος: Ερασμία Νίκου «Θέλω»
Β΄ Έπαινος: Γιώργος Οικονόμου «Χωρίς ταμπού»

ΛΥΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Βασίλειος Κλείτσας «Ο Κήπος της Γεσθημανή»
Β΄ Βραβείο: Μπάμπης Τσέλος «Νανούρισμα»
Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα « Κύσον με»
Α΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Πρώτος έρως»
Β΄ Έπαινος: Άρτεμις Σούλη « Φθινοπωρινά φύλλα»

ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Κλαγγές»
Β΄ Βραβείο: Μένιος Αργυρός «Ελλάδος εγκώμιον»

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Μονή»
Β΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Η Ονειροκρατούσα»

Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίβα «Φυλαγμένα Λόγια»
Α΄ Έπαινος: Μένιος Αργυρός «Στο Άγιον Όρος»

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας «Περιβάλλον»
Β΄ Βραβείο: Μαρία Καλού «Σκουπίδια στην Γη»

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Ο Εφευρέτης»
Β΄ Βραβείο: Νίκος Γλαρός «Ανθρώπινα κοπάδια»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Θριαμβικές αυγές»
Γ΄ Βραβείο: Ευτυχία Κοπανέλη «Με ελπίδες»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Νίκος Γλαρός «Γυναίκα»
Β΄ Βραβείο: Τάκης Πέτρου «Μόνο για εσένα»
Γ΄ Βραβείο: Σάκης Δημητρίου «Οι έρωτές μου»
Α΄ Έπαινος: Τούλα Αλεξάκη «Ερωτική εξομολόγηση»
Β΄ Έπαινος: Μαρία Καρίνα «Κάθε φορά…»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ
Β΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Απορίες»
Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Όρκος»
Α΄ Έπαινος: Γιάννης Δημάδης «Όνειρα»
Β΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Ξημέρωμα ερωτικό»

ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Γιαννίδης «Όλα καλά;»
Β΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Βαρίδια»
Α΄ Έπαινος: Μένιος Αργυρός « Όπως πάμε…»

ΓΟΝΕΪΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Μανίνα Αλεπουδέλη «Σαν μικρό παιδί»
Γ΄ Βραβείο: Στέργιος Γαβρίλης «Με τους γονείς»
Α΄ Έπαινος: Κωστούλα Παπαδά «Αναμνήσεις»
Β΄ Έπαινος: Βαρβάρα Ασπιώτου «Τότε και τώρα»
Γ΄ Έπαινος: Άννυ Γαβαλά «Γονείς»

ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Άννυ Γαβαλά «Το μείον του έρωτα»
Β΄ Βραβείο: Μένυ Αραβατινού «Χωρίς λόγια»
Γ΄ Βραβείο: Μένιος Θεοδώρου «Άκουσέ με»
Α΄ Έπαινος: Τάκης Πέτρου «Σε εσένα»
Β΄ Έπαινος: Μάκης Παναγιώτου «Ερωτικά φιλιά»
Γ΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Ξημέρωσε»

ΠΑΡΑΙΝΕΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Πέτρος Καλοκύρης «Προσπάθησε»
Β΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Τα φώτα της εμπειρίας»
Γ΄ Βραβείο: Μάνος Φράγκου «Μην αδιαφορούμε»
ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α’ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Μνημείο αγνώστου στρατιώτη, πλατεία Συντάγματος»
Β΄ Βραβείο: Καίτη Αλμυρού «Εδώ είναι Ελλάδα»
Γ’ Βραβείο: Σουζάνα Λογοθέτη «Πατρίδα μου»
Α΄ Έπαινος: Λίζα Κόρτεση «Ψυχή μου!»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Γεωργία Ψυχογιού – Ταστσόγλου «Αισθαντικές φωνές»
Β΄ Βραβείο: Μάριος Γεωργίου «Νοσταλγίες»
Γ΄ Βραβείο: Ρούλα Μπρέντα «Ίσως αύριο…»

ΜΙΚΡΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας «Περιβάλλον»

ΠΕΖΟΤΡΑΓΟΥΔΟ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ταξίδι»
Α΄ Έπαινος: Μάνος Φράγκου «Στα όνειρα του έρωτα»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ – εικονογραφία
Α΄ Βραβείο συλλογής εικόνων: Σοφία Αρκά
Α΄ Βραβείο: Σούλα Σφακάκη «Μυστικός Δείπνος»
Β΄ Βραβείο: Νίκος Κόρφος «Παναγία»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ
Α΄ Βραβείο: Γιάννης Τσεμπέρης «Έρωτας» -λάδι
Β΄ Βραβείο: Λίτσα Κερίδη «Καρδιές στο λιβάδι» - λάδι
Γ΄ Βραβείο: Μαρίνα Πούσση «Βροχή» - σπάτουλα


ΔΙΗΓΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Θεμιστοκλής Ροδάκης «Η Κοτσιάκαρη (η Γριούλα) εσήκωσεν την χείραν της»
Β΄ Βραβείο: Ιάσων Ιωακειμίδης «Πόσα χρόνια χάθηκαν!»
Γ’ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Όσα δεν μπόρεσες να μάθεις»
Α΄ Έπαινος: Κώστας Λιμνιός «Στο μικρό χωριό»


ΜΙΚΡΟ ΔΙΗΓΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Μαρία Παπακωνσταντίνου «Η θυσία της μάνας»
Β΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Η ομορφότερη ημέρα του κόσμου!»
Γ΄ Βραβείο: Νάνσυ Αθανασιάδη «Εκτός σχεδίου»

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Μαρίνος Καστρινός «Όλα όσα περίμενε»
Β΄ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Ερωτικά σκιρτήματα»

ΔΟΚΙΜΙΟ
Α΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Περιβαλλοντική ηθική κι ελληνική Λογοτεχνία»
Β΄ Βραβείο: Κοραλία Χατζή «Ιχνιλατώντας τον Καβάφη»

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Α΄ Βραβείο: Δέσποινα Νομικού «Τρία μικρά σαλιγκαράκια»
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ο ψεύτης παπάς κι ο γέρος»
Γ΄ Βραβείο: Νεκταρία Κωστάρα «Χριστουγεννιάτικα κάλαντα»
Α΄ Έπαινος: Στέβη Χρυσικού «Μια φορά κι έναν καιρό»

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΝΟΥΒΕΛΑ
Α΄ Βραβείο Παναγιώτης Σκοπετέας «Όταν ένα ‘Α’ ξενιτεύεται»


ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΗΜΑ
Β΄ Βραβείο: Κίμων Τριπολίτης «Σύγχρονα ακατάληπτα»

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ
ΑΡΙΣΤΕΙΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ στον Μιλτιάδη Ντόβα «Ο ‘νέος ανθρωπισμός’ στο έργο του Γιάννη Ιμβριώτη – αξιολογικό σύστημα και φιλοσοφική προβληματική»


ΘΕΑΤΡΟ
Α΄ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Νύχτα βαθιά»
Β΄ Βραβείο: Ναθαναήλ Χριστοβασίλης «Αναμνήσεις»
Γ΄ Βραβείο: Λιλίκα Νεοφύτου «Όλα τα χάσαμε»

ΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ταξίδι»
Β΄ Βραβείο: Κώστας Κηπουργός «Μάθε να μετράς»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄ Βραβείο: Μίλτος Βρυώνης «Μουσική για πιάνο»
Β΄ Βραβείο: Ειρήνη Λυδάκη «Γυμνάσματα»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄ Βραβείο: Νάκος Αλεξίου «κΚαμαρωτή μου πέρδικα»
Γ΄ Βραβείο: Περικλής Ελευσινιώτης «Του γάμου»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΕΛΑΦΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄Βραβείο: «Άλλη μία νύχτα»
Β΄ Βραβείο: Ελένη Αναγνώστου «Αγάπη μου, αγάπη μου».

ΜΙΚΡΟΚΛΥΠΤΙΚΗ
Α΄ Βραβείο: Θεανώ Βλασσοπούλου «Περιστέρια»

ΚΕΡΑΜΙΚΗ
Α΄ Βραβείο: Γιάννης Τζίνας «Πυθάρι»
Β΄ Βραβείο: Μανώλης Αγιομυριανάκης «Μινωϊκό»
Α΄ Έπαινος: Νίκος Γλύκας «Μύλος»

ΥΑΛΟΥΡΓΙΚΗ
Α΄ Βραβείο : «Immortalitas»



ΒΙΒΛΙΑ
Γιώργος Μποτής « Η διαδρομή»
Γιώργος Π. Τερζής «γυμνΑσματα»
Πολιτιστικός Σύλλογος Σπετσών «30 χρόνια Ερασιτεχνικού Θεάτρου στις Σπέτσες»
Έκδοση Ομίλου Unesco Πειραιώς και Νήσων «Γλυπτών Παλιννήστησις»
Χαρούλα Μήτρου «Κάθε ώρα»
Νίκου Μπάτη « Αριστουργήματα»
Πέτρου Γκίκα «Περί αρχαίας διαλεκτικής των Ελλήνων»
Λένας Κούλη «Πάλι μαζί»
Γρηγόρης Σερέτης "Νικήστε την κατάθλιψη".